piątek, 31 maja 2013

Jak zrobić mleko roślinne?

Mleko roślinne jest znacznie bardziej zdrowe i wartościowe od nieekologicznego mleka krowiego. Możemy je w bardzo prosty sposób przygotować w domu, mając pewność, że nie zawiera sztucznych dodatków.

Mechanizm przygotowania w prawie każdym przypadku jest taki sam (wyjątkiem jest soja i kokos):
1 szklankę orzechów/ziaren/pestek/płatków moczymy przez noc, następnie płuczemy i miksujemy blenderem dodając 4 szklanki wody. Powstałe mleko przelewamy przez gazę i sitko, wyciskając resztki.
Z podanej porcji wody i ziaren wychodzi ok 800ml mleka (poza soją). Można je rozcieńczyć bardziej w zależności od tego jak tłuste chcesz mieć mleko.

Do smaku możemy je dosolić i dosłodzić (syropami, miodem, lub suszonymi daktylami jeszcze w czasie miksowania).
Resztki, które pozostały na gazie możemy wykorzystać w różnych celach spożywczych :) Np. jako zagęstnik do zup czy sosów, bądź dodając do ciasteczek.

Mleko w lodówce można przechowywać tylko parę dni, choć najlepiej wypić je od razu albo drugiego dnia. Pewne jest tylko, że można je zamrozić jeszcze świeże.

Mleko sojowe: 1 szkl. soi (namaczana przez 24 godziny) + 2 litry wody
 Po 24h soję odcedzamy i płukamy dokładnie. Po wypłukaniu zalewamy ją ponownie w garnku 3-ema szklankami wody. Następnie miksujemy wszystko (blenderem) do uzyskania jednolitej konsystencji. Po zmiksowaniu, dodajemy 2 szklanki wody i gotujemy, czekając aż 3 razy podniesie się piana - kiedy piana się podnosi, schładzamy ją szklanką zimnej wody. 
W praktyce ma to wyglądać w ten sposób:
Gotujemy, piana się podnosi - zalewamy szklanką wody. Dalej gotujemy, piana się podnosi i znów zalewamy szklanką wody. Powtarzamy rytuał jeszcze raz, a następnie gotujemy jeszcze 15 minut.
Po zagotowaniu, przygotowujemy sitko, gazę i garnek, do którego przecedzimy mleko. Gazę wkładamy do sitka i przelewamy powoli. Pod koniec można delikatnie docisnąć łyżką zwiniętą gazę tak, by wydostać z niej całe mleko.

Mleko kokosowe: Do przyrządzania mleka kokosowego możemy wykorzystać świeży kokos, bądź wiórki kokosowe.
W przypadku świeżego kokosa sprawa jest prosta – miksujemy pulpę kokosową razem z wodą kokosową, dodając dowolną ilość wody bądź śmietanki.
Natomiast w drugim przypadku 1 szkl. wiórek kokosowych (wypłukaną) - namaczamy przez ok 3 godz. w 4 szklankach wrzątku. Wody nie odlewamy, tylko miksujemy całość następnego dnia i odcedzamy.

Mleko migdałowe: 1 szkl. migdałów bez brązowej skórki (można zalać je wrzątkiem, żeby odeszła) namaczać przez 8-12 godz. Wypłukać. Miksować z 4 szklankami wody. Odcedzić.

Mleko ryżowe: 1 szkl. ryżu zalać wodą na ok 3 godz. Płuczemy. Miksujemy z 3-4 szklankami wody. Następnie odcedzamy 2-3 krotnie przez gazę. Tak przygotowane mleko można rozcieńczać gorącą wodą do oczekiwanej konsystencji lub podgrzać- nabierze wtedy gęstości. 
Polecam również przepis, który zaproponowała w komentarzu poniżej (z 13.12.13r.) Anonimowa :)

Mleko z orzechów nerkowca: 1 szkl. nerkowców (namaczanych przez ok 3 godz.). Wypłukać. Miksujemy z 4 szklankami wody

Mleko słonecznikowe: 1 szkl. ziaren słonecznika (łuskanych) namaczamy przez 6-8 godz. Płuczemy. Miksujemy z 4 szklankami wody.

Mleko owsiane: 1 szkl. płatków owsianych lub ziaren owsa namaczamy przez 8 godz. Płuczemy. Miksujemy z 4 szklankami wody.

Mleko sezamowe: 1 szkl. ziaren sezamu (namaczana przez 4-6 godz.). Wypłukać i zmiksować z 4 szklankami wody.

Mleko z orzechów laskowych: Orzechy płuczemy i namaczamy na 5-6 godz. Łączymy z dowolną ilością wody i miksujemy.

Mleko z orzechów włoskich: Świeże orzechy obrane ze skórki blendujemy z wodą. Lub w przypadku orzechów suszonych, namaczamy je przez 8 godz. i tak jak w każdym innym przypadku, miksujemy z dowolną ilością wody.

Możliwości stworzenia mleka jest wiele. Można próbować stworzyć mleka owocowe (np. z bananów), bądź z innych ziaren czy orzechów.
Jeśli przetestowaliście jakiś inny fajny sposób, bądź z innym składnikiem, mam nadzieję, że podzielicie się przepisem :) 

A oto moje mleczko słonecznikowe:

Smacznego! :)

12 komentarzy:

  1. A które mleko jest najsmaczniejsze?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie miałam okazji wypróbować każdego ze względów finansowych, ale z mniejszej ilości przyrządziłam kiedyś mleko migdałowe - i wydaje mi się, że to był strzał w dziesiątkę :)
      Na pewno z orzechów laskowych też jest niesamowite. Po prostu mleko smakuje tak samo jak jego główny składnik, w końcu to tylko woda + wybrany orzech :-)

      Dla mnie osobiście najbardziej nietrafione było mleko ryżowe, ale przepis podałam - być może ktoś preferuje.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
    2. PS: Kawa z takim mlekiem roślinnym (orzechowym, czy słonecznikowym) jest niesamowita :)

      Usuń
    3. dobre jest ryżowe z kokosem... przepis mam z neta już nie pmiętam z którego bloga... idzie tak:
      ecch... chciałam się popisać z amięci a tu klops i czarna dziura, bo odmierzam czapeczką po lodach i nie wiem ile to gram czt szklanek... więc znnalazłam oryginał:

      Składniki:
      100 g ryżu brązowego
      4 szklanki wody
      1/2 szklanki wiórków kokosowych
      kilka sztuk daktyli (dodałam 4)

      Wykonanie:
      Ryż moczymy przez mniej więcej 3 h. Następnie płuczemy, wsypujemy do garnka, zalewamy czterema szklankami wody, doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i gotujemy tak przez około 40 min.
      (W czasie gdy ryż się gotuje do szklanki wsypujemy wiórki kokosowe i dolewamy wody do pełna). Następnie do gotującego się ryżu dodajemy wiórki kokosowe (wraz z wodą, w której się moczyły) i daktyle. Ponownie doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i gotujemy przez 10 min. Studzimy i dokładnie miksujemy, po czym przelewamy mleko przez sitko (o bardzo drobnych oczkach), albo gazę.

      źródlo: http://hot-and-cooold.blogspot.com/2013/11/mleko-ryzowo-kokosowe.html

      POlecam... robię zawsze tylko zobaczyłam, że tyle ryżu to czapeczka, wiec juz nie waze tylko czapkuje:)

      Usuń
  2. Jeszcze można zrobić mleko z komosy ryżowej (Quinoa ) - http://ammniam.pl/mleko-z-komosy-ryzowej-i-kilka-slow-o-tej-cudownej-roslinie/

    OdpowiedzUsuń
  3. tu znalazlam zupelnie inny przepis na mleko ryzowe, brzmi smacznie :) http://quchniawege.blogspot.com/2013/06/mleko-ryzowe-domowy-sposob-na-mleko.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno wypróbuję. Dziękuję za wiadomość :)

      Usuń
  4. pierwsze słyszę, że mleko ryzowe robi się bez gotowania albo chociaż zalania wrzątkiem.... przecież ma powstać z niego papka przed zmiksowaniem...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fakt, pominęłam przypadkowo tę informację :) Już jest zaktualizowana. Pozdrawiam!

      Usuń
  5. Ten wpis z małymi zmianami został skopiowany z http://weganie.blogspot.com/2010/11/mleko-roslinne.html
    Wstyd tak kraść

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zauważyłam podobieństw... z wyjątkiem przepisów, które na każdej innej stronie brzmią tak samo. Jakby nie było receptura to receptura i zmiana składników raczej nie miałaby sensu..
      Ojj ktoś tu ma problemy z własnym ego :)

      Usuń
  6. Ja robiłam mleczko z konopi. Rewelacja! Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Z pozdrowieniami, Łobuzińska :)

 
;