sobota, 23 czerwca 2012

Ile wody powinniśmy pić by sobie nie zaszkodzić?

Regularne uzupełnianie wody w organizmie to konieczność. Optymalna dzienna porcja to ok 2l (latem nawet 3l). Z tym że niektórzy starają się przyjmować większe ilości płynów, np. w czasie odchudzania - uważając, że mogą sobie jedynie pomóc. Należy jednak pamiętać, że woda znajduje się również w owocach, warzywach, w zaparzanych ziołach itd. 

Organizmowi trzeba dostarczać odpowiednią ilość płynów, by nie dopuścić do odwodnienia. Jednak należy pamiętać, że spożywanie zbyt dużej jej ilości również może wbrew pozorom doprowadzić do odwodnienia
Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnię to na przykładzie kulturystów: 

Otóż kulturyści zazwyczaj na kilkanaście dni przed zawodami dostarczają organizmowi ogromne ilości wody – po około 10 lub więcej litrów dziennie (należy pamiętać, że na bieżąco jest wydalana wraz z potem).
 Teoretycznie woda to samo zdrowie. Na dzień przed zawodami jednak oszukują organizm, całkowicie odcinając mu dopływ wody. Jednak ten, nadal, przygotowując się na przyjęcie kolejnej ogromnej porcji płynów, wcześniej całą spożytą wodę w błyskawicznym tempie wydala. W ten sposób przed zawodami, kulturyści doprowadzają organizm do całkowitego odwodnienia, dzięki czemu ukazują się nam ich doskonale zarysowane mięśnie. 
To jednak bardzo niebezpieczne, więc nie należy tego praktykować. 

W przypadku bardzo dużego nadmiaru, woda może spowodować nawet śmierć. Powoduje to silne zatrucie - przewodnienie. Płyny ustrojowe ulegają znacznemu rozcieńczeniu - rozrzedza się krew. Komórki w ciele puchną, zwiększając swoją objętość kilkakrotnie.
Powoduje to niedotlenienie całego organizmu, jednak największe niebezpieczeństwo powoduje w tym czasie obrzęk mózgu, który "pęcznieje" - nie mieści się w czaszce, więc powiększając swoją objętość, powoduje silny ucisk na ośrodki sterujące pracą układu krążenia i mięśni oddechowych oraz na pień mózgu, mogąc spowodować nawet jego śmierć. To z kolei prowadzi do zablokowania oddechu i zahamowania akcji serca, powodując zgon.

Trzeba bardzo uważać jeśli chodzi o spożywanie płynów. Starajmy się dostarczać je organizmowi w mniej więcej podobnej dziennej dawce. Jeśli przez dłuższy czas zmuszamy się do picia dużej ilości wody, nie wolno drastycznie zmniejszyć jej ilości, ponieważ to niesie za sobą zgubne skutki. 
Można stopniowo zmniejszać ilość spożywanych płynów. Jednak wiadomo, lepiej utrzymywać stałą, optymalną dzienną dawkę, która nie może nam zaszkodzić. 

Przede wszystkim niskociśnieniowcy muszą uzupełniać dzienną dawkę płynów, ponieważ to właśnie odwodnienie organizmu może być przyczyną niskiego ciśnienia krwi (wykluczając cukrzycę czy inne przyczyny) co niesie za sobą ospałość i wieczne zmęczenie. Osoby, które piją mało wody, mają gęstą krew, która wolniej krąży po organizmie, stąd przy niedoborach wody, ciśnienie może drastycznie spadać.

Spożywanie odpowiedniej i wystarczającej ilości wody w ciągu dnia znacznie poprawia stan naszej skóry - przestaje być wysuszona, staje się miękka i bardziej sprężysta.

4 komentarze:

 1. świetna strona, tylko nadal nie wiem ile wody maxymalnie powinnam spożywać. jestem uzależniona od 2-3 butelek H2O średnio lub wysokozmineralizowanych. z tego wszystkiego wynika że piję jej za dużo,jednak codziennie mam mniej więcej tą samą dawkę. Trochę sprzeczna informacja. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 2-3 butelki 1,5-litrowe jak się domyślam? :)
   Jeśli rozkładasz tę ilość na cały dzień, Twój organizm nadąża ją przetwarzać i jest na bieżąco z niego wydalana. Inną sprawą jest jednak ilość składników mineralnych, które sobie w ten sposób dostarczasz. O tym napiszę niżej.

   To co napisałam na początku, czyli 2-3 litry to dawka optymalna dla osoby, która odżywia się w racjonalny sposób - spożywa optymalną ilość warzyw i owoców w ciągu dnia, ponieważ w nich również zawarta jest woda.
   Zauważ, że np. witarianie (czyli osoby odżywiające się jedynie surowymi warzywami, owocami i kiełkującymi nasionami) nie mają potrzeby wypijania dodatkowej porcji wody w ciągu dnia, w porównaniu z osobami odżywiającymi się w standardowy sposób. Nasz pokarm jest na tyle odwodniony, że tę wodę musimy dostarczać organizmowi dodatkowo do żywności, którą spożywamy.

   Nie mam pewności, że tak jest, jednak mogę mieć przypuszczenia, że Twoja dieta jest mniej bogata w takie produkty lub z zasady przyzwyczaiłaś swój organizm do tak dużej ilości wody w ciągu dnia.
   Zważ jednak na to, że gdybyś teraz odcięła mu dopływ wody, w momencie nastąpi odwodnienie - a takie sytuacje należy przewidywać, gdyż różnie bywa.
   Ja czasami w pracy nie mam czasu wypić łyka wody nawet przez kilka godzin - jednak nie odczuję tego tak jak osoba, która wypijała do tej pory po kilka (5-6) litrów dziennie, ponieważ mój organizm jest przyzwyczajony do krótkich okresów "suszy" i nie wydala wody z organizmu w tak szybkim tempie, a stara się z niej zrobić użytek przez jak najdłuższy czas.
   Picie większej ilości wody osobiście uważam za nieuzasadnione, gdyż przede wszystkim jest to strata pieniędzy i zwyczajne "przepuszczanie" jej przez organizm. Pijesz ją i od razu ją wydalasz.

   Należy również zwrócić uwagę na składniki mineralne zawarte w wodzie - jeśli popijasz wysokozmineralizowaną wodę bogatą w dużym stopniu w wapń, ten niestety może odkładać się w nerkach tworząc kamienie i piasek. Nadmiar minerałów również nie jest zdrowy dla naszego organizmu.

   Na Twoim miejscu przeanazliowałabym swoją dietę oraz ilość wypijanej wody w ciągu dnia i obliczyła ile dostarczasz tym sposobem organizmowi wapnia w ciągu tych 24 godzin. Może się to okazać zbyt duża ilość, z którą (wbrew pozorom) nie będzie sobie radził.
   Jeśli musisz z potrzeby wypijać tak duże ilości wody, polecam zakupić filtr wodny, a raczej w mniejszym stopniu wypijać wodę wysokozmineralizowaną – do max 2 litrów w ciągu dnia.

   Pozdrawiam ciepło,
   Łobuzińska :)

   Usuń
 2. Czy przy zmianie sposobu żywienia, od 2 tygodni dieta gdzie spożywam ok 600g warzyw, ( wcześniej nie wiem czy na tydzień tyle spożywałem) 4 posiłki, rano łyżka octu jabłkowego na szklankę wody, odraz ok 2-3 L wody dziennie, bardzo często muszę chodzić do toalety robić siku średnio co 2h czy jest to normalne przy spożywaniu takiej ilości płynów ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Co się stanie kiedy nie będę dostarczał organizmowi przez np tydzień płynu pod żadną postacią?

  OdpowiedzUsuń

Z pozdrowieniami, Łobuzińska :)

 
;